Samet AKIN

Samet AKIN

ALAYLI YAZILIMCI

İş Bilmeyenlerin Huyu ve Beklentileri

Bu yazıyı yazmamın sebebi iş hayatımda yaptığım işlerde yazılımcıya eşek gözüyle bakılmasından dolayı ve iş bilmeyenin yazılımcıdan yazılımsal şeylerin dışında isteğinin bulunmasından dolayı. Ayrıca iş bilmeyenler hakkında da genel bilinen bazı huylarından da bahsedeceğim. İş bilmeyene öğrensin diyede bir iki şey anlatacağım zaten yazıyı okuduktan sonra hak verecektir.

İş başlangıçı işleri kesin acildir. Acil değilse bile acil derler ki; yazılımcı işi hemen yapıp bitirsin ve zaman kaybetmesin. Piyasanın çoğu eli mahkum bir şekilde bunu kabul eder ve planları alt üst eden projeyi zamanında yetiştirmek için ( birçoğu zaten yetiştiremez ve tartışmalar kavgalar…. )  projedeki bazı şeylerin musluğunu kısar. Cacheleme sistemi yapması gerekir yapmaz, dosya yukleme işlemlerinde zaman kaybetmemek için kontrolleri yapmaz vs… bu tür işlemlerin birçoğunu atlar. Proje performans ve penetrasyon (güvenlik) testlerin hiçbirisinden geçerli not alamaz çünkü bu proje yazılımcı gözünde tamamı ile 3 kuruşa 3 kuruşluk iştir. Burada haklı veya haksızı günler boyu arasanız bulamazsınız çünkü birinin emeği diğerinin parası önemlidir.

Meslektaşlarımın da kulağına küpe olsun iş bilmeyenin proje daha fikir aşamasındadır hatta fik bile denilemez çoğu zaman şu xxxx sitesi gibi ama değil diye başlar cümleler. Bilin ki o kişinin daha kendi düşüncesi bile yoktur ve geliştirme boyuncada ister allah ister. İş bilmeyen hemen para kazanmak istediği için acelecidir, gereksiz ve çok konuşur.

İş bilmeyenin iş başlangıcı belirsizliklerden ibarettir ki birde bundan sonrası var. İnternette veya bi yerde seo kelimesini duymuştur yada bir gazetede; x kişisi e-ticaretten şu kadar para kazandı büyük başarı woow. Projeyi hayata geçirir ancak işler tahmin edildiği gibi yada başkalarının anlattığı gibi ilerlemez sebebi ise herhangi bir büyüme veya reklam vs. planı yoktur. Aklındaki olay yazılımcıya parayı ver sana işi yapsın site açılsın ve gelsin paralar. Çünkü aklında öyle bir senaryo kurmuştur ki iş bilmeyen arkadaşımız, yazılımcı işi yaptığında o site arama motorlarında hemen üst sıralara çıkması lazım ayrıca sosyal medyalarda herkes o sitenin paylaşımını yapması lazım çünkü süper proje nasıl tutmaz.

Proje iş bilmeyenin beklentisi karşılamadığı için aklında hemen yeni bir senaryo; zaten o yazılımcı şöyleydi böyleydi bizim işi düzgün yapmamıştı ondan olmuyor bu iş.  Sitenin büyümeme sebebi yazılımcı olduğu için öyle bir kod yazmasını ister ki sitesi arama motorlarında hep ilk sırada çıksın siteye günlük bir milyon kişi girsin. Bunu istemesinin sebebi aslında şuna bağlıdır genelde; Kendisini yazılımcıların hepsinden daha akıllı gördüğü için, bizim akılsız yazılımcımız kendisine bu süper kodu yazıp çok zengin olmuyor. Bizim bu iş bilmeyenin 3 kuruşuna muhtaç. Yazılımcı arkadaşında hayattaki amacıda buydu zaten bu görevini tamamlayınca seviye atlayacak ve 4 kuruşa iş yapmak için bir sonraki yeni zengin adayımız iş bilmeyeni bekleyecek.

Bir yazılımcıya iş yaptırmak isteyen arkadaşlar şunu bilsin ve iyi kavrasın lütfen. Hiçbir kod sizi arama motorlarında en üst sıralara çıkarmaz eğer böyle bir kod olsaydı zaten hiçbir yazılımcı bu işi size yapmazdı. Yazılımcının işi algoritmayı düzgünce oluşturması, kodunu anlaşılır düzgünce kodlaması ve ileriyi düşünerek düzgünce geliştirmesidir. Bu söylediklerimi düzgünce yapsın ki kendinden sonra gelen yazılımcı veya bir başkası o koda baktığında kolay anlasın ve geliştirsin.

Projenin 3 ayda biter denildiğinde proje 3 ayda biter siz bunu 1 veya 2 ayda yapması için zorlarsanız bu beklentinizin altında çıkar. Proje sürecinden kısarsanız projenizden de kısarsınız. 

Beklentiniz olacaksa yazılımsal konuda olsun. Hiçbir yazılımcı sizin sitenizin iyi bir yerlere gelmemesinden sorumlu değildir.

Proje sürecinden kısarsanız projenizden de kısarsınız

1 Comment

 1. Nalan Ünal

  Ne güzel ifade etmişsiniz.
  Aslında durum sadece yazılım sektörüne has değil. Hafif değişikliklerle ancak aynı bakış açısıyla bir çok sektörde yaşanan bir dram bu.
  Nasıl oldu ne zaman oldu anlam vermekte zorlanıyorum ancak artık ülkemizdeki tüketici davranışı bu yönde ilerliyor.
  Bu arada fixerkit uygulamanızı deniyorum, bence çok başarılı tebrik ederim.

  Reply

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir