Samet AKIN

Samet AKIN

ALAYLI YAZILIMCI

Yazılım ve yazılımcıların geri planda tutulma çabası…

Başlıktan da anlaşılacağı gibi değinmek istediğim konu yazılım işinin çok basit görülmesi, yazılımcıya yeteri kadar değer verilmemesi. Bu yazımı üzülerek ve bazı konulara açıklık getirmek için yazıyorum.  Bir startup grubunda sorulan bir sorunun altında verilen cevapları gördükten sonra bu yazıyı yazma kararına vardım. Yapılan paylaşımın özeti : yazılımcı bir arkadaşa bir kişi fikir ile geliyor ve yüzdelik konusunda bir belirsizlik var ve bunu gruba soruyorlar. Bu yazıda kimin ne kadar alması gerektiğini yazmayacağım bunun için destan yazsanız az kalır çünkü varyasyon çok fazla.

Burada en büyük sorunların başında fikir sahibinin payın daha fazlasını alması gerektiğinin söylenmesi. Ne kadar acı bir durum. O kadar çok varyasyonu olan bir konuda bu kadar basit bir şekilde sonuca varılmış olması. Bu şekilde düşünülmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi piyasada 300-500 liraya x sitesi yazılımı, e-ticaret sistemi… gibi şeylerin dönmesi. Biraz üslubumu bozarak anlatacağım kusura bakmayın. Zeki olduklarını düşünün sözde iş adamları 300-500 liraya e-ticaret yazılımı alıp hepsiburada, amazon, ebay olmayı planlamaları. Bu ve bunun gibi düşünen insanların aklına ilk gelen şey “ooo süper ya bide limitsiz hosting aldıkmı yıllık 150 tlye tamamdır ya bizim iş“. Limitsiz ile sınırsız arasındaki farkı bilmeyen kişilerin kendilerini ileri zekalı görmelerinden dolayı ortaya çıkan bir düşünce bu. Bu kişilere göre fikir sahibinin daha fazla alması lazım. Çünkü kimsenin bulamadığı fikri buldu mu acaba ? Bizimle birlikte bir fikri düşünen veya bulan onlarca insan var. Önemli olan husus bu fikri projelendirip hayata geçirmek. Bu düşünce yapısında olan kişilerin çoğu fikri ben sundum gerisini sen/siz halledeceksiniz. Siz çalışacaksınız ben yiyeceğim diye düşünür zaten.

Ne olduğunun önemi yok bir şeyleri pay ederken kim ne kadar emek harcamış, kim ne kadar katı sağlamış veya sağlayacak bu unsurlara bakarsınız. Eğer ki size göre fikir her şeyden önemliyse facebook’un kuruluşu hakkında bilgi edinmenizi isteyeceğim. Kurulma şeklinin kesinlikle etik  olduğunu düşünmüyorum ancak önemli olanın fikir mi yoksa hayata geçirilmesi mi burada iyi bir şekilde görüyorsunuz.

Bir yazılımcı/ekip ile ortak oluyorsanız yada birisi sizden/sizlerden yazılım karşılığı fikrine ortak olmanızı istiyorsa her zaman kimin ne kadar emek harcayacağına bakın. Proje milyon dolarlık olsa da aylık 100 lira getirecek olsa da kimin ne kadar emek harcadığı önemlidir. Bunun sebebi ise 300-500 liralık yazılım ile milyon dolarlık iş yapamayacağınız için. Büyük bir projenin yazılımsal veya donanımsal ihtiyaçları değiştir. Her şeyi o günün en uygun şartlarına göre ayarlanması gerekir hatta ilerisi düşünülerek yapılması gerekir. Kısaca bir fikir hayata geçirildiğinde çok para getirecekse eğer yanında iş yükünü de getirir.

Yazılımcı arkadaşlara tavsiyem bu düşünce yapısına sahip kişilerle çalışmamaları illaki çalışmak istiyorlarsa da kendilerini sağlama almaları. Fikir sahibi arkadaşlarda şunu hiçbir zaman unutmasın. Eğer ki yazılım bu kadar basit birşey olsaydı; yazılım ekibi kuranların hepsine geri zekalı damgası yapıştırılırdı. İsterseniz yazılımcı olun isterseniz fikir/proje sahibi kimin daha çok emek verdiğine kimin daha katkı sağladığına dikkat edin fikri kimin bulduğuna değil.

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir